Yükleniyor

S.S.S.

SIKCA SORULAN SORULAR BÖLÜMÜNE HOŞ GELDİNİZ.

 

 

  • Aracıma LPG dönüşümü Yaptırmak istiyorum? Nelere dikkat etmeliyim?

 

Aracınızın lpg dönüşümünü mutlaka TSE  yetki belgesine sahip ve yetkili makine mühendisi çalıştıran firmalarda yaptırınız . lpg dönüşümünde dikkat edilmesi gereken iki husus var bunlar marka ve işçilik . dönüşümünü tercfih ettiğiniz ürün aracınıza uygun olmalı ve montaj işçiliği ehil ustalar tarafından yapılmalıdır.

 

-Aracıma lpg montajı yaptırarak ne kadar tasarruf elde edebiliriz?

-LPG kullanımının araçta yakıt tasarrufunun dışında başka avantajları varmı?

-Hangi marka otogaz sistemini tercih etmeliyim?

-LPG sisteminin ömrü ne kadardır?

-Montaj için ödediğim parayı  kaç km de amorti edsebilirim.?

 

  • Aracımdaki LPG Tesisatını Ruhsatıma Nasıl İşletebilirim?

 

aracınızdaki lpg tesisatınızın projesi yoksa yetkili bir lpg&cng dönüşüm servisinde araç yetkili makine mühendisi tarafından kontrol edilerek araç projelendirilir. müşterimiz almış olduğu proje ile birlikte internet randevusu ile mmo( mak müh odası) dan lpg gaz sızdırmazlık raporu almalıdır . almış olduğu gaz sızdırmazlık raporu ile araç muayene istasyonu tüvtürk e giderek aracının periyodık muayenesını yaptırılır. araç muayeneden geçtıkten sonra ruhsat sahibi ikamet ettiği ilçedeki emniyet müdürlüğü trafık tescıle gıderek ruhsat yapraklarını değiştirir ve yakıt cınsı benzın-lpg  olan ruhsatlarını alır . ruhsata işletmek için verilen yasal süre 1 ay olup bu yasal sure geçildiği takdirde 55 tl geç bildirim bedeli alınmaktadır

 

  • Araclarda Lpg Kullanmak Ne Kadar Güvenlidir?

 

Standartlara uygun olarak Otogaz dönüşümü yapılmış araçlar, en az diğer yakıtları kullanan araçlar kadar güvenlidir. Otogazın araçlara dolumu ve depolanması konusunda emniyetle ilgili kaygılar genellikle olması gerekenden fazladır. Otogazın güvenlik seviyesi benzin ve dizele eş hatta bu yakıtlardan daha yüksektir. Çünkü otogaz sistemlerinde kullanılan tanklar benzin ve dizel tanklarına göre çok daha dayanıklıdır.Otogaz, sızıntı tehlikesini önleyen tanklarda basınç altında muhafaza edilir.

– İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449

Doğru montaj yapılması halinde LPG benzinden daha güvenlidir. LPG çarpma tahribat deneylerinden geçmiş, giriş kilitleme ve aşırı sıcaklık kontrol valflı basınçlı dökme çelik depolarda muhafaza edilmektedir.Tankların üzerine bağlanan multivalf (çoklu şamandıra) tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra yeni uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Multivalf üzerinde tanka giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen vana mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Multivalf üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kopma ya da kırılması halinde her iki valf birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler.

 

  • Lpg’ li Araçların Bakım Ve Kontrolleri

 

Lpg li aracınızın montajdan sonra ilk 1000 km de kontrolu olup daha sonra her 10.000 km de bir periyodik olarak filtre bakımı yapılmalıdır. Ayrıca 30 000 km de enjektör temizliği yapılmalıdır.Bu bakımlar aracınızı güvenli olarak kullanabilmezin için gerekli olan kontrollerdir.

 

  • Aracımın LPG Tesisatında Gaz Sızıntısı olduğunu tespıt edersem ne yapmalıyım?

 

Aractan gaz kokusu aldığınız takdirde yapmanız gereken ilk iş aracınızı benzın konumuna almanız olacaktır.Araç benzin konumuna geçtiğinde lpg sistemindeki valfler otomatik olarak gazı keser ve devamında  yetkılı bir serviste aracın  kontrolünü yaptırınız.

 

  • Aracımdaki LPG Tesisatını Söktürmek İstiyorum?Yasal presüdür nedir?

 

Lpg tesisatını söktürmek için aracınızı yetkılı bir lpg dönüşüm servisinde söktürünüz ve aracınızın yetkili bir proje merkezinden lpg söküm proje si alarak aracınız muayene ye girmesi ve ruhsattan düşürülmesi gerekmektedir.

 

  • Aracımdaki LPG Tesisatını Başka Bir Araca Montaj Yaptırmak İstiyorum?

 

Lpg sistemi seri numaraları araclara ait kimlik bilgileri gibi o araca ait olarak sızdırmazlık ve muayene de kayıt altına alınmaktadır, dolayısıyla ruhsata işlenmiş bir aracın sistemini söküp başka bir araca takma şansınız yoktur.

 

  • Lpg Motorda Hararet Yapar Mı?

 

Araçların motor yapıları ve çalışma prensiplerine uygun lpg sistemi seçilmesi ve kaliteli bir montaj yapılması şartı ile otogaz lı araçlarda harerat(ısı yükselmesi) sorunu yaşanmaz.Aracın seriliğine uygun ürün takılmaması  ve lpg sisteminin  ayarlarının iyi yapılmaması durumunda ısı yükselmesi Lpg li aracınızın montajdan sonra ilk 3 gün motor suyu kontrol edılmelıdır eksilme olduğu takdırde yapılan servıste kontrol edilmelidir .

 

  • Aracıma Ne Kadar zaman Bir Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmalıyım?

 

EGZOZ GAZI EMISYON ÖLÇÜMÜ ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTE OLUP YETKİLİ EMİSYON ÖLÇÜM İSTASYONLARINDA BU HIZMET VERILMEKTEDİR.YASAL OLARAK SIFIR ARAÇLARDAN İLK ÜÇ YIL EMISYON ÖLÇÜMÜ İSTENMEMEKTEDİR. EĞER ARACINIZ 10 YAŞINI GEÇTİYSE (2002 MODEL ALTI) EMİSYON ÖLÇÜM SÜRENİZ 1 YILDIR YANİ HER SENE EMİSYONUNUZ ÖLÇÜLÜP EMİSYON PULU ALMANIZ GEREKMEKTEDİR . ARACINIZ 10 YAŞIN ALTINDAYSA (2002 MODEL ÜSTÜ) HUSUSİ ARAÇLARDA VE ARAZI TASITLARINDA EMİSYON ÖLÇÜMÜ 2 (İKİ) YILDA Bİ YAPILMALIDIR. DİĞER ARAÇ CİNSLERİ İÇİN( TİCARI,KAMYON,KAMYONET VB.) YAŞ FARKI OLMAKSIZIN EMİSYON ÖLÇÜMLERİ HER SENE YAPILMALIDIR. EMİSYON ÖLÇÜM KONTROLU TRAFİK DENETIMLERINDE YASAL OLARAK CİDDİ ŞEKİLDE KONTROL EDİLMEKTEDİR VE YAPILMADIĞI TAKDİRDE AĞIR ŞEKİLDE PARA CEZASI BULUNMAKTADIR.

 

Konuşmayı Başlat
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz